چه نرم افزاری را برای کار با CNC انتخاب کنیم؟

“نرم افزار جی کد در ماشینکاری روح دستگاه CNC است”

شاید در اولین برخورد های با دستگاه های پیشرفته CNC کمی گیج شوید و ندانید که چرا این همه نرم افزار برای کار با این دستگاه ها ساخته شده است.

البته نیازی به نگرانی نیست، ما شمارا در انتخاب نرم افزار مناسب راهنمایی خواهیم کرد. قبل از هر چیز باید بدانید هر نرم افزاری قابلیت های ویژه ای دارد و برای کاری خاصی ساخته شده و پشت تولید آن هدف ویژه ای بوده است. اینکه یک نرم افزار قابلیت های بیشتری دارد دلیل بر برتری آن نیست. اول باید بدانید که چه نیازهایی دارید و این نیازها قرار است در چه سطحی برآورده شوند تا بتوانید نرم افزار مناسب کار خود را انتخاب کنید.

برای انتخاب نرم افزار باید چند عامل مهم را در نظر بگیرید، مثل اینکه دستگاه شما چه توانایی هایی دارد تا نرم افزاری که انتخاب می کنید از پس توانای های دستگاه شما بر بیاید.

در قدم بعدی باید نرم افزاری را نتخاب کنید که  در موقیعیت جغرافیایی محل کار شما (مثلا کشور یا شهر محل کار شما) اکثرا با آن کار می کنند. این امر به دلیل آن است که اولا در صورت نیاز به خدماتی مثل آموزش و یا استخدام اپراتور با مشکل برخورد نکنید، چون اگر از نرم افزار ناشناسی استفاده کنید ممکن است اپراتور شما کار با آن را نیاموخته باشد.

در مرحله آخر باید نرم افزاری را انتخاب کنید که تا جای ممکن ساده باشد و بتواند نیازهای شما را برآورده سازد. در مورد کسب و کارهای کوچک که روند کاری ثابتی دارند نرم افزارهای ساده (مثل Art Cam) جوابگوی نیازتان خواهد بود.

اما در صورتی که شما قرار است بصورت حرفه ای کار کنید معمولا باید از یک نرم افزار طراحی سه بعدی حرفه ای مثل راینو (Rhino) یا ۳DS Max برای طراحی مدل ها استفاده کنید. چون این نرم افزارها فقط برای طراحی سه بعدی ارتقاء یافته اند و توانایی ایجاد فایل ماشین کاری را ندارند.

ماشین کاری یا به اصطلاح گرفتن فایل جی کد (G-code) (در بعضی منابع از نام مسیر ابزار یا همان Tool Path نیز استفاده می شود) به فرایندی گفتی می شود که نرم افزار ویژه ای با گرفتن مدل سه بعدی شما و با توجه به توانایی ها و محدودیت های دستگاه CNC و ابزارهایی که در اختیار دارید بنا به نوعی که شما برای دستگاه تعیین می کنید حرکت ابزار را برای دستگاه مشخص می کند. یکی از نرم افزارهای معروف ماشینکاری بخصوص در ایران نرم افزار پاوررمیل (Power Mill) می باشد.

پس از انتخاب و یادگیری نرم افزارهای مورد نظر شما براحتی خواهید توانست تا هر مدل را که نیاز دارید طراحی و سپس ماشینکاری کنید.

ما مجموعه کاملی از آموزش نرم افزاهای طراحی و ماشینکاری که در ایران بسیار پر استفاده هستند را برای شما فراهم کرده ایم که براحتی می توانید با تهیه آن ها نیازهای خود را برطرف نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید